Haber

Çin’de Konut Fiyatları Ekim’de Düştü

BEİJİNG, 16 Kasım (Xinhua) — Çin Ulusal İstatistik Ofisi tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada, Ekim ayında ülkenin 70 büyük ve orta büyüklükteki kentinde konut fiyatlarının düşüş gösterdiği, daha birçok kentte de tıpkı düşüş trendinin sürdüğü belirtildi.

Yeni konut satış fiyatlarında Eylül’de 70 şehirden 54’ünde düşüş görülürken, Ekim ayında ise 58 kentte düşüş kaydedildi. İkinci el konut fiyatlarında bir evvelki ay 61 kentte düşüş yaşanırken Ekim’de toplam 62 kentte düşüş görüldü.

Verilere nazaran, birinci kademe dört kentte — Beijing, Shanghai, Shenzhen ve Guangzhou — yeni konut fiyatları Ekim ayında evvelki aya nazaran değişmeden aylık yüzde 0,1 oranında düştü.

31 ikinci kademe kentte yeni konut fiyatları aylık yüzde 0,3 düşerken bu oran Eylül ayına nazaran 0,1 yüzde puan daha yüksek oldu. Üçüncü kademe 35 kentte ise aylık yüzde 0,4 düşüş görüldü.

Dört birinci kademe kentteki ikinci el konut fiyatları aylık yüzde 0,3 düştü. Hem ikinci kademe hem de üçüncü kademe kentlerde fiyatlar bu devirde aylık yüzde 0,5 düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu