Haber

Hac ve umre kayıtlarında dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen 10 şüpheli yakalandı

İstanbul’da hac ve umre hizmeti sunan birtakım firmaların kayıtlarla ilgili düzmece evraklarla dolandırıcılık yaptıkları argümanı üzerine yürütülen soruşturmada 10 kuşkulu gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Sahtecilik ve Dolandırıcılık Soruşturma Ofisi tarafından hac ve umre kayıtlarında geçersiz evraklarla usulsüzlük yapıldığı savlarına ait yürütülen soruşturmada 14 zanlının kimlikleri belirlendi.

Başsavcılığın talimatı üzerine şüphelilerden haklarında, “nitelikli dolandırıcılık” ve “özel belgede sahtecilik” cürümlerinden gözaltı kararı verilen 11’i için 3 vilayette eş vakitli operasyon düzenlendi.

İstanbul merkezli 3 vilayette belirlenen adreslere yapılan operasyonlarda, 10 kuşkulu gözaltına alındı. Bir zanlının yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Sahte hacı kaydı oluşturuldu

Soruşturma kapsamında yapılan araştırmalarda, hac ve umre hizmeti sunan birtakım firmaların hac ibadetinde haksız kontenjan elde etmek gayesiyle şahısların bilgisi dışında kimlik bilgilerini kullanarak geçersiz hacı kaydı oluşturdukları belirlendi.

Şüphelilerin, geçersiz feragat dilekçeleri oluşturarak kontenjan elde ettikleri, yedek listeden yönlendirilen gerçek hacı adaylarına da fahiş fiyat uyguladıkları tespit edildi.

Bazı Diyanet işçisinin geçersiz kayıtlarla bağlantılı olduğu, Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüfettişliği tarafından da bu tespitlerin doğrulandığı ortaya çıktı.

Hakkında ıslak imzalı dilekçe yazılan 112 kişinin, müşteki olarak verdikleri tabirlerde, hac yahut umre kaydından haberlerinin olmadığını ve imzaların kendilerine ilişkin olmadığını beyan ettikleri belirtildi.

Müştekilerin imza ve yazı örnekleriyle belgedeki dilekçelerin ekspere gönderildiği, karşılaştırmada dilekçelerin uydurma olduğunun saptandığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu