Haber

Kral Charles, kaz veya ördek ciğerinden yapılan Fransız yemeği Foie gras’ı yasakladı

İngiltere Hükümdarı 3. Charles, bir Fransız yemeği olan ‘yağlı kaz veya ördek ciğerini’ Buckingham Sarayı dahil kraliyet konutlarında kullanılmasını yasaklayarak menüden çıkarttı. Foie gras olarak isimlendirilen kaz yahut ördek ciğeri, kazların yahut ördeklerin bir boruyla zorla ağızdan beslenerek ciğerlerinin yağlandırılmasıyla yapılan bir yemek ve kuşların karaciğerini 10 katı kadar şişiriyor.

PETA isimli hayvan haklarını savunan sivil toplum kuruluşu dün açıklama yaparak Buckingham Sarayı tarafından kendilerine gönderilen mektupta Kral Charles’ın emriyle Balmoral, Sandringham, Windsor Kalesi, Hillsborough Kalesi ve Buckingham Sarayı da dahil olmak üzere Foie gras’ın tüm kraliyet konutlarındaki menülerde yer almayacağı belirtildi.

HER GÜN 2 KİLO TAHILFoie (karaciğer) gras (yağlı), kaz yahut ördeklerin ciğerinden yapılan bir Fransız yemeğidir. Kaz ve ördeklerin zorla gagalarından boruyla beslenerek ciğerlerinin yağlanması, olağanın 10 katı büyümesi sağlanır. Bu beslenme metodunda kuşların midelerine her gün 2 kilo tahıl, boğazlarından aşağı sokulan metal borular aracılığıyla pompalanır ve öldürülmeden evvel karaciğerlerinin şişmesine neden olur. Şişen karaciğer öteki organlara baskı yapar ve kuşların nefes alamayarak eziyet çekmesine neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu