Haber

İzmir’de Seçim Güvenliği Paneli… Hakkı Suha Okay: “Kişisel Düşüncem. Bazı İllerde İttifak Olabilir”

CHP PM üyesi ve eski İstanbul Milletvekili Hakkı Suha Okay, “2-3-4-5 milletvekili çıkaran illerde mutlak anlamda siyasi partilerin sorumluları bir araya gelecekler, bunun hesabını yapacaklar ve ona göre bir değerlendirmede bulanacaklar. Örneğin son yerel seçimde olduğu gibi bazı ittifaklar olabilir. CHP’nin son dört dönemdir PM üyesi olarak ifade edeyim; biz böyle bir şey yapabilir miyiz? Olabilir. Ama bu ittifak içerisindeki partilerle birlikte bazı illerde anlaşabiliriz. Bu bir resmi beyan değil. Kişisel düşüncem” dedi.

Türk Parlamenterler Birliği İzmir Şubesi’nin Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlediği, “2023 Genel Seçimleri Sürecinde Seçime Yönelik Yasal Düzenlemeler, Sansür Yasasından Amaçlananlar” bahisli panelde CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ve eski CHP İstanbul Milletvekili Hakkı Suha Okay, konuşmacı olarak yer aldı.

Paneli, eski İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Aziz Kocaoğlu, Eski Çankaya Belediye Lideri Bülent Şahit ve Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un yanı sıra çok sayıda CHP’li eski parlamenter de izledi.

Türk Parlamenterler Birliği İzmir Şube Lideri ve eski İzmir Milletvekili Erdal Karademir, İstanbul Taksim’de yaşanan bombalı terör saldırısı sonrasında internete erişimin kısıtlanmasının; 2023 seçim sürecine ve seçim güvenliğine ait tasaları artırdığına dikkat çekti.

Tüm bunların ne kadar güç bir seçim süreci yaşanacağının bir göstergesi olduğunu vurgulayan Karademir, “Bu seçim kolay bir seçim olamaz. Bu seçim yaşadığımız ekonomik darboğazdan kurtulacak mıyız yoksa darboğaz içinde boğulacak mıyız, bunun seçimi. Bu seçim ülkeyi sürüklendiği uçurumun kenarından kurtarıp kurtaramayacağımız sorusuna karşılık arayacağımız bir seçim. Bu seçim, ülkede tekrar demokratik siyaset yapılıp yapılmayacağının da bahtının belirleneceği seçim. Onun için makul unsurlar etrafında güçlü bir birliktelik olmadan buradan çıkmanın yolu olmadığını görmemiz gerekiyor” dedi.

Eski CHP İzmir Milletvekili Hakkı Suha Okay ise konuşmasına, “Demokrasiyi hedef olarak görenler vardır araç olanlar vardır. Demokrasiyi araç olarak görenlerin bir kısmı demokratik yollarla iş başına geldikten sonra bir biçimde daima orada kalmayı dilek ederler. Bunun için de çeşitli yollar ararlar. Bu yalnızca son 20 yılın işi değil” diyerek başladı.

1950’li yıllardan günümüze kadar seçimlere ilişkin fiilen ve yasaları kullanarak yapılan usulsüzlükleri sıralayan Okay, bu yollara başvuran iktidar sahipleri için seçimlerin sadece bir seçim değil bir yaşam biçimi olduğunu anlattı. Okay, referandumla birlikte rejimin değiştiğini ve demokrasinin katledildiğini, milletin egemenliğinin tek adama devredildiğini belirtti. 6 Nisan 2022’de değiştirilen seçim kanunuyla da bu durumun perçinlendiğini lisana getiren Okay, Cumhurbaşkanının seçim yasaklarından muaf tutulduğunu, son güne kadar propaganda imkanı verildiğini, seçim barajının yüzde 7’ye çekildiğini, milletvekilliği sayısının ise ittifaklara göre değil partilerin aldığı oylara göre belirlenmesinin yasaya bağlandığını anlattı.

OKAY: YÜZDE 7 BARAJININ HİÇBİR ÖNEMİ KALMADI

Okay, “Cumhur İttifakı’ndan AKP, MHP ve BBP, üçü birden seçime girdiğinde yüzde 7 barajının hiçbir ehemmiyeti kalmıyor. Yani bu ittifak yüzde 7’den fazla oy aldığı takdirde, ittifak çatısından diğer partiler de barajdan muaf oldular. Yüzde 7’yi aşma zaruriliği ortadan kalktı. Yani MHP, yüzde 6,5 oy aldı, barajı aşamadı değil, ittifakla birlikte barajı aştı. Bu neyi getiriyor; örneğin bir vilayette BBP en yüksek oyu aldı ancak Türkiye genelinde yüzde 1’in altında oy aldı. Yüzde 7 barajına bakılmayacak, en yüksek oyu aldıysa BBP’den 1 milletvekili çıkacak. Yani böylelikle yüzde 7 barajının hiç lakin hiç değeri kalmadı. Zira ittifak çatısı altında olan partiler bakımından bir sorun yok. İttifak çatısı altında olmayan başka partiler yüzde 7 barajını aşmak zorunda. Aşamazsa aldığı oylar çöpe gidiyor. Hiçbir kıymeti kalmıyor” diye konuştu.

“BAZI PARTİLER, YÜZDE 3’LÜK HAZİNE YARDIM BARAJININ HESABINI DA YAPABİLİRLER”

İttifak çatısı altındaki partilerin oylarının yüzde 3’ü aşmaması durumunda Hazine yardımından yararlanamayacağını vurgulayan Okay, “Böyle baktığımızda ittifak içinde olan partilerin bir kısmı, örneğin Millet İttifakı’ndan da olabilir, yüzde 3’lük Hazine yardımı barajını da geçelim hesabını da yapabilirler. Veyahut da bir partinin çatısı altında seçime girelim de diyebilirler. Ama yüzde 7 barajının getirdiği hiçbir şey olmayacak” dedi.

“BAZI İLLERDE İTTİFAKLAR OLABİLİR”

Okay, şöyle devam etti:

“İttifak içerisinde milletvekilleri dağılımı yerine, milletvekillerinin partilerin aldığı oylara nazaran dağılımı bir manada geçen seçimde Cumhur İttifakı’nın bir uyanıklığı üzereydi. Güya, biz ittifak yaparız, bizden öteki kimse yapamaz. Bizim yaptığımız bu ittifaktan biz yararlanırız. İçimizden birinin artık oyları da heba olmaz. O ona eklenir. Hepsini topladığımızda milletvekili sayımızda önemli bir artış olur hesabıydı. Lakin bu hesap tutmadı. Millet İttifakı, partilerinin aldığı oyla 21 civarında daha fazla milletvekili çıkardı. Gerek CHP, gerek UYGUN Parti. Ancak hesap tutmayınca dediler ki bu iş olmuyor kardeşim. Ne yapalım, milletvekilleri partiler ortasında aldığı oya nazaran dağılsın. Geçmişteki ittifakta hatırlarsanız hiçbir parti tercihinde bulunmadan yalnızca ittifakın bulunduğu yere mühür bassanız oyunuz geçerliydi. Lakin ittifaka vermiş olduğunuz oy, o ittifak altındaki partilerin aldığı oy oranına nazaran o vilayette dağıtılıyordu. Yahut hem ittifak hem partiye oy veriyordunuz, parti tercihinde bulunuyordunuz. Artık ittifak tercihinde bulunamıyorsunuz. Direkt parti tercihinde bulunuyorsunuz. Partilerin aldığı oya nazaran geçmişte olduğu üzere milletvekili dağılımı hesabı yapılacak. Muhtemelen 2023 seçimlerinde bu hesaplama prosedürünü her parti göz önünde tutacak. ve muhtemelen kimi partiler seçime girmeyecek. Zira partilerin seçime girebilmesi için 41 vilayette seçime girmesi lazım. Tahminen giremeyecekler. Tahminen birtakım partiler, Hazine yardımı alayım hesabıyla seçime girecek. Yahut da birtakım partiler ittifak bünyesindeki içindeki bir parti içerisinde yer alayım diyecek. Yahut da ittifakın kimi büyük partileri, geçmişteki aldıkları oya nazaran, yapacakları similasyonlara nazaran 1’den fazla milletvekili nasıl çıkarabiliriz. Yahut da farklı ayrı girerek seçimlere, birbirimizin elinden eteğinden çekip tıpkı havuzdan besleneceğiz derken ikimiz birden seçimleri kaybedebiliriz üzere bir tasa içinde olacaklar. Bu, İzmir üzere büyük metropollerde çok kelam konusu olacak bir şey değil. Lakin 2-3-4-5 milletvekili çıkaran vilayetlerde mutlak manada siyasi partilerin sorumluları bir ortaya gelecekler, bunun hesabını yapacaklar ve ona nazaran bir değerlendirmede bulanacaklar. Örneğin son mahallî seçimde olduğu üzere kimi ittifaklar olabilir. CHP’nin son dört periyottur PM üyesi olarak tabir edeyim; biz bu türlü bir şey yapabilir miyiz? Olabilir. Lakin bu ittifak içerisindeki partilerle birlikte kimi vilayetlerde anlaşabiliriz. Bu bir resmi beyan değil. Şahsî fikrim. Olabilir, zira; biz de hangi vilayette ne oy aldığımızı, alabileceğimizin hesabını yapan bir siyasi partiyiz. Çok da doğaldır. Bu hesabı yapmamız da lazım. Kimi vilayetler var. O vilayetlerde kuralları daha fazla zorlasan da sonuç alamayabilirsin. O vakit oy heba olmasın biz de diyebiliriz yahut ittifakta birlikte olduğumuz partilerden biri de bunu düşünebilir.”

“6 NİSAN’DAN ÖNCE SEÇİM YAPAMAZLAR”

Seçim tarihine ilişkin olağan takvimin 18 Haziran 2018 olduğunu, 6 Nisan’a kadar da seçim olma ihtimalinin bulunmadığını vurgulayan Okay, “Çünkü seçim yasalarında yapılan değişiklik yürürlüğe 6 Nisan 2022’de girmiştir. Anayasamızın 67’nci maddesinin son fıkrası var. Diyor ki; seçim yasalarında yapılan değişiklikler 1 yıl içinde yapılan seçimlerde uygulanamaz. Yani, bu milletvekili dağılımı ve baraj gibi değişiklikleri uygulayabilmeleri için 6 Nisan’dan sonraki bir tarih olması lazım” dedi.

Okay, seçimlerin 14 Mayıs, 21 Mayıs yahut 11 Haziran’da yapılabilmesi için ya TBMM’den karar alınması ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın inisiyatif alması gerektiğini belirtti. Erdoğan’ın seçimin yenilenmesine yani erken seçime karar verebileceğini aktaran Okay, şunları söyledi:

“Ben olağan takvimin muhtemelen 18 Haziran olacağını düşünüyorum. 18 Haziran’dan evvel bir seçim yenilenmesi kararının parlamentonun 360 oyuna muhtaçlık vardır. yahut Cumhurbaşkanının inisiyatifine muhtaçlık vardır. Bu çerçeveden baktığımızda 18 Haziran bir seçim tarihi olarak asgariden hesaplanmalı ancak her an seçim olacak üzere de tüm partili arkadaşların, örgütlerin çalışması koşuldur. Nedeni şu, bu seçim sıradan bir seçim değil. Partiler ortasındaki bir yarış olmaktan çıktı. Bu seçimi kaybederiz, 4 sene sonra bir daha seçim olur, 5 sene sonra bir daha seçim olur, bu türlü bir şey yok. Bu seçim kaybedilirse herşey kaybedilebilir. Bu seçim demokrasiyle tek adam rejimi ortasında geçecek bir seçimdir. Bu seçim bir manada 2017 referandumunun, atı alanın Üskadar’ı geçemeyeceğinin gösterileceği bir seçim olacaktır. Hiç kimse umudunu yitirmesin. Örgütlerimiz, yerel yönetimlerimiz çok önemli. Ama vatandaşımızın duyarlılığı bizim örgütümüzün önünde gidiyor. ve vatandaş, birisinin kaybetmesinde kararlı. O birisi de belli.”

ATİLA SERTEL: VPN ÜZERİNDEN ÇALIŞAN BİR MODEL GELİŞTİRİLEBİLİR

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise hem CHP’nin hem de 6’lı masanın sandık güvenliğine yönelik önemli çalışmalar yürüttüğünü anlattı. Ancak, İstanbul’daki terör saldırısının akabinde internet bandının daraltılması ile toplumda tasa oluştuğunu vurgulayan Sertel, şu teklifte bulundu:

“İnternet bandının daraltılması halinde biz irtibatı nasıl kurarak, sandıkların denetiminden, aldığımız ıslak imzaların bağlantısını nasıl koordine edeceğiz. Farklı bir yapılanmaya tahminen, VPN denilen internet üzerinde çalışabilen bir modeli de geliştirerek, onu da teminat altına alarak, yani Türkiye’deki internet ortamını değil dünya üzerinden bir sistemi organize etmek gerektiğini burada birinci defa söz ediyorum. Zira hain terör örgütünün kullandığı bir maşayla bir patlama sonucu çok günahsız insanların öldüğü, ondan sonra uygulamada birinci yaptıkları iş bilişim tarafından, internet ortamından daralmaya gitti. ve kimse ne whatsap üzerinden ne telegram üzerinden ne öbür bağlantı araçları üzerinden irtibat kuramadığı üzere, twittera, instagrama giremedi. ve toplumsal medyada büyük kahır yaşandı.”

Toplam seçmenin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturacak şekilde 6 milyon gencin bu seçimde ilk kez oy kullanacağını belirten Sertel, “Z nesli dediğimiz, bu iktidar tarafından zulümden öteki bir şey görememiş, okusa da eğitim görse de yurt dışına kaçmaktan öbür deva görememiş, işsiz kalmış, aşsız kalmış, iki üç diplomalı, yabancı lisan bilen çocukların mutsuz olduğu bir ülkeyi yaratanlara karşı dayanılmaz bir reaksiyonun olduğunu düşünüyorum” dedi.

RTÜK ELEŞTİRİLERİ

Sertel, seçimlerde en büyük etkenlerden biri olacak sosyal medyanın etkisinin azaltılması için dezenformasyon yasasının çıkarıldığını, tüm toplumun susturulmaya çalışıldığını dile getirdi. Buna rağmen herkesi görüşlerini açıklamaya davet eden Sertel, RTÜK’e yönelik de şu eleştirileri getirdi:

“711 kişi çalışıyor RTÜK’te. 8 daire başkanı var, 46 daire başkan yardımcısı var. Daire başkan yardımcılarının bazıları birbirlerini tanımıyor. Ama 15 bin liranın üzerinde maaşla çalışıyorlar. ve uygulamaları şu; ana kademede, siyasi partilerden gelen, Ebubekir Şahin’in başkanlığındaki RTÜK üyeleri toplantı yapıyorlar ve cezaları belirliyorlar. O cezalar büsbütün siyasal. Örneğin Kemal Kılıçdaroğlu’nun mutfak konuşmasını paylaştı diye Halk TV’ye, Tele-1’e, KRT’ye ceza veriyorlar. Yahu anamuhalefet partisi önderi konuşuyor ve televizyon bunu yayınlıyor. Bundan ötürü ceza alınır, lakin oluyor. TİP’ten bir milletvekili çıkıp konuşuyor. O milletvekilinin konuşmasını yayınladı diye televizyona ceza veriliyor. Hatta bir ceza daha verilirse kapatmaya doğru gitmeye çalışıyorlar. RTÜK, 9 ay içerisinde 14 ceza yazmış Halk TV’ye. Cezaların biri 500- 600 bin liradan aşağı değil. Tele-1’e 11 ceza, KRT’ye 5 ceza, FOX TV’ye 4 ceza yazmış, Flaş Haber’e daha dün kuruldu, ona da 4 ceza yazmış. Bu cezaların toplamı 11,5 milyon, 9 ayda. Başka televizyonlara, TGRT’ye 1 ceza. Onlar da artık salı günleri Genel Başkanımızın konuşmasını yayınlar hale geldi. Dikkatle izlemek lazım, çizgi değişimi var. Beyaz TV’ye 1, ATV’ye 1, aHAber’e sıfır, Ülke TV’ye, Kanal 7’ye, TVNET’e, AKİT TV’ye hiç ceza yazmamış. Halbuki her gün Kılıçdaroğlu’na buralarda ağır hakaret var. 711 RTÜK çalışanının ve üyelerinin tek bir görevi var, 5 tane kanalı izliyorlar. Halk TV, KRT, Tele-1, FOX TV, Flaş Haberi izliyorlar. Arada bir TV5’e bakıyorlar. Tüm işleri bu. Öteki işleri yok. Kardeş kuruluşları Basın İlan Kurumu’nun da medya üzerindeki baskılaması inanılmaz boyutlarda.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

  • 1.VİDEO
  • Eski CHP İzmir Milletvekili Hakkı Suha Okay’ın konuşması
  • 2.VİDEO
  • CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in konuşması
  • 3.VİDEO
  • Türk Parlamenterler Birliği İzmir Şube Başkanı ve eski İzmir Milletvekili Erdal Karademir’in konuşması
  • Panelden ayrıntı görüntüler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eve otele gelen Escort eyüp sitesi
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler